Noc Muzeów 2017 pod czołgiem

Fot. Artur Jachna

Nowohuckie Muzeum Czynu Zbrojnego od kilkudziesięciu lat gromadzi pamiątki osobiste hutników, kombatantów działań wojennych I połowy XX w. Ekspozycja mieści się w Domu Kombatanta na os. Górali. Do najcenniejszych zbiorów należą Bandera ORP „Orzeł”, nawigacja z ORP „Sęp”, pamiątki legionowe, kawaleryjskie i lotnicze. Obok budynku umieszczono radziecki czołg IS-2, przekazany kombatantom w 1969 r., który stał się symbolem ośrodka. W ostatnich latach również w Muzeum Czynu Zbrojnego odbywają się imprezy w ramach Krakowskiej Nocy Muzeów. Goście placówki mogli spotkać się ze świadkami historii i kilkoma grupami rekonstrukcji historycznych, obejrzeć zbiory a także zasmakować wojskowej grochówki. Specjalną atrakcją była wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, zorganizowana przez krakowską Fundację im. T. Kościuszki.

Czytaj dalej Noc Muzeów 2017 pod czołgiem

DKF „Na tułaczym szlaku armii generała Andersa”

25 maja (czwartek), godz. 18:00.Dyskusyjny Klub Filmowy im. Jana Karskiego zaprasza na pokaz filmu w reżyserii Wojciecha Wojnicza (Fundacja Historia Pamięć Edukacja).Film wpisuje się w naszą najnowszą wystawę czasową: „Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa”. Obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

Czytaj dalej DKF „Na tułaczym szlaku armii generała Andersa”

Uroczystości obchodów 1050-lecia Chrzt o Państwowości Polski – Morawica, 20 maja 2017

http://krakow.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-82437.jpg

W Morawicy koło Krakowa 20 maja 2017 r., oficjalnie nastąpiło zakończenie uroczystości obchodów 1050-lecia Chrztu o Państwowości Polski.Obchody zainaugurowano w całej Polsce 14 kwietnia 2016 r w Gnieźnie – pierwszej stolicy.

Czytaj dalej Uroczystości obchodów 1050-lecia Chrzt o Państwowości Polski – Morawica, 20 maja 2017

74. rocznica Monte Cassino, os. Niepodległości 19.05.2017 r.

Fot. Wojciech Pasiowiec

Dzisiejszego dnia młodzież z krakowskiego gimnazjum nr. 42, harcerze, samorządowcy oraz mieszkańcy Krakowa zebrali się przy symbolicznym pomniku upamiętniającym bohaterów Bitwy pod Monte Cassino. W 74. rocznice tej niezwykle ważnej daty, uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn i złożyli kwiaty pod pomnikiem. Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszej uroczystości.

Czytaj dalej 74. rocznica Monte Cassino, os. Niepodległości 19.05.2017 r.

Uroczyste zakończenie konkursu tematycznego Prezydentowi Rzeczypospolitej… będę bezwzględnie posłuszny” – Kraków, 23 maja 2017

Pragniemy poinformować, że uroczyste zakończenie konkursu tematycznego Prezydentowi Rzeczypospolitej … będę bezwzględnie posłuszny”. W 70. rocznicę śmierci Władysława Raczkiewicza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1947 dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego odbędzie się 23 maja 2017 r. (wtorek) o godzinie 12.00. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie.

Czytaj dalej Uroczyste zakończenie konkursu tematycznego Prezydentowi Rzeczypospolitej… będę bezwzględnie posłuszny” – Kraków, 23 maja 2017

Akademia małego odkrywcy: W pracowni świętego Eligiusza, czyli rzecz o krakowskim cechu złotników

Tablica św. Eligiusza, Kraków, 1609 r.

21 maja, o godz. 11.00 i 15.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty W pracowni świętego Eligiusza, czyli rzecz o krakowskim cechu złotników, w ramach cyklu Akademia małego odkrywcy.

Czytaj dalej Akademia małego odkrywcy: W pracowni świętego Eligiusza, czyli rzecz o krakowskim cechu złotników

Wystawa o 2 Korpusie Polskim w Galerii Krakowskiej

Fot. Piotr Koziarz

Wielkoformatowa mapa szlaku 2 Korpusu gen. Władysława Andersa znalazła się w Galerii Krakowskiej. Od 15 maja przez kolejne dwa tygodnie w pasażu na poziomie -1 przy wejściu od strony pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego, można prześledzić trasę polskich żołnierzy, ale również obejrzeć archiwalne fotografie. Wystawa jest częścią ekspozycji „Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa”, którą w najbliższy czwartek otwarta zostanie w Muzeum AK.

Czytaj dalej Wystawa o 2 Korpusie Polskim w Galerii Krakowskiej

Kraków okiem Ignacego Kriegera – zapraszamy na spotkanie

http://krakow.pl/zalacznik/281867/3

Czy wiesz, jak wyglądał Kraków na przełomie XIX i XX wieku? Kto był jednym z pierwszych dokumentalistów Krakowa? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie promujące album fotografii Ignacego Kriegera. Już 23 maja o godz. 18:00 w oddziale Rynek Podziemny na Rynku Głównym 1.

Czytaj dalej Kraków okiem Ignacego Kriegera – zapraszamy na spotkanie

Kolejna witryna oparta na WordPressie