171. rocznica wybuchu Powstania Krakowskiego

 

Akwarela Juliusza Kossaka Szarża krakusów na Rosjan w Proszowicach 1846
Akwarela Juliusza Kossaka Szarża krakusów na Rosjan w Proszowicach 1846

W najbliższą środę 22 lutego przypada 171. rocznica Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego. Uroczyste obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 12.00 przy grobie Edwarda Dembowskiego na Starym Cmentarzu Podgórskim. Do wzięcia udziału w uroczystości zachęcamy poczty sztandarowe. Organizatorem obchodów na Starym Cmentarzu Podgórskim jest Województwo Małopolskie oraz Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jest nas 20 milionów… Powstanie Krakowskie

Stanisław Bryniarski, Wybuch rewolucji krakowskiej 1846, ze zbiorów MHK
Stanisław Bryniarski, Wybuch rewolucji krakowskiej 1846, ze zbiorów MHK

Historia Powstania krakowskiego na tle wielkich ogólnonarodowych zrywów niepodległościowych, wydaje się mało znaczącym preludium Wiosny Ludów. W ogólnie rozumianym dyskursie społecznym mało kto zna datę wybuchu powstania, jego najważniejszych przywódców oraz celu jaki przyświecał grupie powstańców. Zwykle kojarzymy tamte wydarzenia z osobą Edwarda Dembowskiego i Rabacji Galicyjskiej. Bez wątpienia postać Dembowskiego nadaje główny koloryt powstańczemu zrywowi, które połączone z wystąpieniem mas chłopskich przeciwko szlachcie dodaje  tragicznego rysu powstaniu z 1846 roku.

Czytaj dalej Jest nas 20 milionów… Powstanie Krakowskie

Instytut Pamięci Narodowej otwiera w Krakowie „Przystanek Historia” – Kraków, 23 lutego 2017

Nowy "Biuletyn IPN"
Nowy „Biuletyn IPN”

Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia z udziałem prezesa IPN dra Jarosława Szarka.Inauguracja działalności Centrum odbędzie się 23 lutego br. o godzinie 14.00 w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN przy ul. Dunajewskiego 8 (na rogu z ul. Garbarską).

Czytaj dalej Instytut Pamięci Narodowej otwiera w Krakowie „Przystanek Historia” – Kraków, 23 lutego 2017

Startuje III edycja stypendium im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

NIL_FB

Pasjonujesz się historią? Wiesz jak ciekawie o niej opowiadać? Zgłoś swój pomysł i zostań stypendystą programu imienia generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Rusza nabór wniosków do trzeciej edycji konkursu.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają oryginalny pomysł na popularyzację wiedzy o losach i dziedzictwie żołnierzy podziemia antykomunistycznego do nadsyłania swoich prac konkursowych. Program ma na celu promocję oraz rozwój badań na temat spadku, którzy pozostawili po sobie tak zwani Żołnierze Wyklęci.

Czytaj dalej Startuje III edycja stypendium im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Zielony psikus historii – park Ratuszowy i park Szwedzki

4

Nakładem Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida ukazał się 15. zeszyt monograficzny z cyklu Parki Krakowa – ciekawej serii popularyzującej wiedzę o historii i wartościach przyrodniczych krakowskich parków i terenów zielonych. Tym razem autorzy, Roman Marcinek i Zbigniew Myczkowski, zabierają czytelników na spacer po dwóch nowohuckich parkach: Ratuszowym i Szwedzkim.

Czytaj dalej Zielony psikus historii – park Ratuszowy i park Szwedzki

Krakowskie kolokwium: Wolność czy anarchia? O fenomenie demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów

547ebe96a48e0_osize400x350q90h6ed7a1

21 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory na kolejne Krakowskie kolokwium. Tematem lutowego spotkania będzie Wolność czy anarchia? O fenomenie demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Czytaj dalej Krakowskie kolokwium: Wolność czy anarchia? O fenomenie demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Kolejna witryna oparta na WordPressie